Oszczędzanie

Oszczędzanie.

Oszczędzanie.

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy ze związaniem końca z końcem. Wiąże się to najczęściej z niskimi zarobkami i dużymi wydatkami. Jeśli nie zachowa się odpowiednich proporcji w krótkim czasie można popaść w poważne problemy finansowe. Ratunkiem pozostaje oszczędzanie, czyli dążenie do tego, by różnica między dochodem a konsumpcją wypadała na nasza korzyść. Oszczędzać można na bardzo wiele sposobów, a wszystko zależy od indywidualnych przypadków osób, które zamierzają to rozbić. Podstawową czynnością podczas oszczędzania jest przede wszystkim zaplanowanie wydatków. Należy się zastanowić, czy wszystkie nasze zakupy są konieczne w danej chwili i czy nie moglibyśmy zdecydować się na tańsze zamienniki nabywanych produktów, czy usług. Ważne jest także określenie celu w jakim podjęliśmy oszczędzanie oraz jak każdym innym przypadku konsekwencja. Jeśli uda nam się zgromadzić choćby niewielki kapitał otwierają się przed nami szerokie możliwości inwestowania i pomnażania go, zarówno te szybkie i ryzykowne, jak i wolniejsze, lecz obarczone mniejszym ryzykiem.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Rodzaje lokat bankowych.

Rodzaje lokat bankowych.

Lokata bankowa polega na wpłaceniu do danego banku określonej kwoty pieniędzy, na określony wcześniej okres czasu oraz na ustalony procent. Po tym, jak minie ustalony w zawartej umowie czas, następuje odebranie naszej kwoty, która jest oczywiście powiększona o odsetki. W naszym kraju można spotkać wiele rodzajów lokat bankowych. Może to być chociażby lokata denominowana, która jest prowadzona w walutach obcych, na przykład w euro, czy dolarach. Innym rodzajem jest lokata inwestycyjna, która oprócz pewnego minimalnego progu oprocentowania daje również możliwość wzrostu oprocentowania w zależności od zmian cen instrumentów pochodnych, w które nasz bank inwestuje część środków z lokaty. Ciekawą propozycją są lokaty progresywne, w przypadku których następuje wzrost oprocentowania naszych środków w kolejnych okresach oszczędzania 09najczęsciej miesiącach). W tym przypadku dostajemy możliwość podjęcia naszych pieniędzy bez ryzyka utraty przysługujących nam odsetek. Poza tym możemy zdecydować się jeszcze na lokaty negocjowane, nocne, rentierskie, terminowe, czy antypodatkowe.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Oszczędzanie – bezpieczeństwo czy wysoki zysk

Oszczędzanie – bezpieczeństwo czy wysoki zysk

Minęły już czasu, kiedy to ludzie nie mieli za bardzo zaufania do naszego państwa i pieniądze zamiast w bankach trzymali w domach, czyli w przysłowiowej skarpecie, a najchętniej zamieniali złotówki na dolary czy marki i taka walutę też trzymali w domu, ponieważ nie można było wpłacić do banku waluty obcej bez udokumentowania źródła (legalnego oczywiście) jej pochodzenia. Obecnie trzymamy pieniądze w bankach, gdzie są bezpieczne – polskie rozwiązania prawne gwarantują bezpieczeństwo naszych oszczędności do równowartości 100 tysięcy euro. Tak więc na pewno oszczędności gromadzone w banku są bezpieczne, jednak coś za coś – oprocentowanie tak gromadzonych oszczędności nie jest wysokie, obecnie na lokatach terminowych można zarobić do 4 procent w skali roku. Można oczywiście spróbować uzyskać o wiele większy zysk, w naszym kraju jest wiele takich możliwości – przykładem jest giełda i ranie na niej, jednak taka inwestycja nie ma żadnego mechanizmu bezpieczeństwa – można dużo zarobić, ale można też i ponieść dotkliwe straty.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .