Kredyt

Kredyt w karcie – jak bezpiecznie z niego korzystać

Kredyt w karcie – jak bezpiecznie z niego korzystać

Obecnie na naszym rynku krajowym funkcjonuje już blisko 30 milionów różnego rodzaju kart płatniczych czy kredytowych, w największym zakresie wykorzystujemy je do płacenia na bieżąco za dokonywane w dużych sklepach zakupu, coraz częściej można też płacić kartą za różnego rodzaju usługi, jak chociażby wizyta u lekarza. Banki chętnie przyznają tak zwany kredyt w karcie, a więc możliwość wydania na zakupy kwoty wyższej niż ta, jaka posiadamy na koncie na przykład z wynagrodzenia. Dla klienta jest to również korzystna forma kredytowania zakupów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zabraknie środków na koncie – wówczas nie mamy obaw, że przy kasie nie zabraknie nam na dane zakupy, zgromadzone już w koszyku. Jednak wszystko jest dobre, jeżeli zachowany jest rozsadek – nie należy za bardzo szaleć z zakupami, za które płacimy w formie kredytu w karcie, bo przecież minie te 50 kilka dni i będziemy musieli zwrócić w ten sposób pożyczone pieniądze. Jeżeli zaś tego nie zrobimy, bank naliczy nam wysokie odsetki, zgodnie z zawarta umową o przyznanie kredytu w karcie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Karty kredytowe.

Karty kredytowe.

Wielu z nas prawdopodobnie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez przedmiotu, jakim jest karta kredytowa. Jest ona karta płatniczą, którą otrzymujemy od naszego banku po tym, jak przyzna ona nam limit kredytowy. Ostatnio nie trzeba nawet w danym banku posiadać konta, by dostać kartę. Najczęściej co miesiąc bank przesyła nam wyciąg będący zestawieniem transakcji z dokonanych przez nas operacji. W zestawieniu tym znajdziemy także informacje dotyczące spłaty. Wada kart kredytowych jest fakt, iż limit związany z kartą jest najczęściej oprocentowany wyżej niż linie kredytowe, które są przyznawane do rachunków bieżących, oszczędnościowo rozliczeniowych. Na szczęście stanieje coś takiego jak okres bezodsetkowy, zwany z języka angielskiego grace period. Polega on na tym, iż jeśli w określonym czasie spłacimy sto procent zadłużenia, które wykaże nam bank na zestawieniu transakcji, to nie zapłacimy odsetek od udzielonego nam kredytu kartowego. Należy pamiętać, by spłacić zadłużenie w stu procentach, bo inaczej zapłacimy odsetki od całkowitej kwoty.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Linia kredytowa – korzystne rozwiązanie

Linia kredytowa – korzystne rozwiązanie

Jeśli już zdecydujemy się skorzystać z kredytu bankowego, a więc mamy taką potrzebę, warto jest po pierwsze policzyć sobie, ile dokładnie potrzebujemy gotówki, czy od razu w całości, czy w dłuższych okresach czasowych, a ponadto musimy ustalić, w jakiej wysokości będziemy mogli zobowiązać miesięczne raty, aby nie naruszyło to za bardzo równowagi w naszym budżecie domowym. Może okazać się, że w takiej sytuacji bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tak zwanej linii kredytowej, przy czym musimy wiedzieć, że tego produktu nie uzyskamy w banku, gdzie jesteśmy nowym zupełnie klientem – generalnie takie produktu są przyznawane klientom już istniejącym, którzy mają konto rozliczeniowe w danym banku przez określony czas. Wówczas możemy starać się o uzyskanie linii kredytowej w określonej wysokości, która będzie na przykład kilkukrotna wysokością naszych miesięcznych wpływów na konto z ostatniego okresu czasowego – banki właśnie takie stosują wyliczenia odnośnie górnej granicy przyznanej linii kredytowej.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: .

Kredyty konsolidacyjne.

Kredyty konsolidacyjne.

We współczesnym świecie praktycznie każdy prędzej, czy później będzie zmuszony do zaciągnięcia kredytu. Dzięki kredytom nie jesteśmy zmuszeni do często wieloletniego oszczędzania na daną rzecz, a możemy ją mieć natychmiast. Oczywiście należność spłacimy w ratach, które są dodatkowo oprocentowane. Duża dostępność i łatwość w zaciąganiu kredytów prowadzi czasami do sytuacji, kiedy nasze finanse wymykają się spod naszej kontroli. W pewnej chwili orientujemy się, że zaciągnęliśmy kilka kredytów (hipoteczne, obrotowe, inwestycyjne itp.), których po prostu nie jesteśmy w stanie spłacić. W takich sytuacjach może nam pomóc zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, którym spłacimy nasze inne zobowiązania. Oczywiście bank musi nam go najpierw udzielić, a jeśli tak się stanie, należy dokładnie przeanalizować, czy jest on dla nas opłacalny. W wielu wypadkach oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, szczególnie jeśli chodzi o kredyty hipoteczne zaciągane na długi okres czasu.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Czy warto brać kredyt studencki

Czy warto brać kredyt studencki

Jak podają statystyki, co roku od kilkunasto do nawet kilkudziesięciu tysięcy studentów korzysta w naszym kraju z kredytu studenckiego – jest to produkt finansowy skierowany właśnie do tych studentów, którzy chcieliby kontynuować naukę na studiach wyższych, zaś sytuacja materialna ich rodzin nie bardzo na to pozwala. Kredyt studencki posiada wiele szczególnych cech, niespotykanych w innych rodzajach produktów kredytowych – jedna z jego zalet jest bardzo niskie oprocentowanie, które wynosi połowę stopy procentowej WIGOR, a więc obecnie nieco ponad 2 procent, po ostatnich obniżkach podstawowych stóp procentowych. Kolejna zaleta tego kredytu to 2 letnie wakacje kredytowe po wypłaceniu przez bank ostatniej raty dla studenta – tyle bowiem jest dane czasu absolwentowi studiów wyższych, aby znalazł pracę i aby jego sytuacja finansowa na tyle się ustabilizowała, aby mógł zobowiązać już raty. Spłata kredytu studenckiego obejmuje czas 2-krotnie dłuższy niż ten, kiedy był wypłacany – tak więc przy studiach magisterskich, spłata kredytu rozłożona jest aż na 10 lat.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Leasing czy kupno pojazdu na kredyt

Leasing czy kupno pojazdu na kredyt

Zakup nowego samochodu osobowego to poważny wydatek, dlatego też czasami klienci nie mają wystarczającej ilości gotówki, by taki zakup sfinansować w całości. Pozostają więc 2 inne wyjścia – kupno auta na kredyt, przynajmniej przeważającej części lub też wzięcie auta w leasing. Pierwsze rozwiązanie zapewnia, że po spłaceniu całości kredytu auto jest już nasza własnością, możemy je sprzedać, przy czym trzeba wiedzieć, że korzystając z kredytu samochodowego będziemy musieli wykupować każdego roku ubezpieczenie AC, zaś beneficjentem tego ubezpieczenia będzie bank, który skredytował zakup naszego pojazdu. W wielu sytuacjach leasing auta jest forma korzystniejsza – można przedłużać go na kolejne okresy, natomiast w pewnym momencie możemy zrezygnować z tej formy wynajmowania pojazdu, automatycznie nie mamy problemu chociażby ze sprzedażą auta, co w dzisiejszych czasach może okazać się transakcja dość trudną. Mając taka formę użytkowania auta nie musimy kupować dla niego ubezpieczenia AC, robi to właściciel pojazdu, on też dba o przeglądy techniczne takich pojazdów i ich bieżące naprawy.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .