Finanse

Pożyczki.

Pożyczki.

Pożyczki są to operacje polegające na udzieleniu przez osobę fizyczną lub częściej instytucję finansową środków pieniężnych lub przedmiotów do dyspozycji pożyczkobiorcy. Pożyczka może być udzielona zarówno na czas oznaczony, jak tez nieoznaczony. W naszym kraju można wyróżnić kilka rodzajów pożyczek, a mianowicie pożyczki gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne, czy lombardowe. Jeśli decydujemy się na pożyczkę gotówkowa, należy zwrócić baczną uwagę na wielkość procentowania oraz czas spłaty zaciągniętego przez nas zobowiązania. Ważne są również wymagane przez pożyczkodawcę zabezpieczenia, od których zależeć będzie kwota jaką będziemy mogli od niego otrzymać. W wypadku pożyczki hipotecznej zabezpieczeniem takim jest hipoteka ustanowiona na przykład na mieszkanie, dom, czy posiadane przez nas grunty. W wypadku tego rodzaju pożyczki okres jej spłaty jest zazwyczaj dość długi. Pożyczki takie można czasami zaciągnąć również w obcych walutach. W wypadku pożyczki lombardowej otrzymujemy pieniądze pod zastaw wartościowych przedmiotów, bądź papierów wartościowych.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Jak bezpiecznie zarządzać domowymi finansami

Jak bezpiecznie zarządzać domowymi finansami

Domowe finanse to w pewnym sensie odzwierciedlenie budżetu państwa – również należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w wydatkach, warto jest odkładać nieco pieniędzy na tak zwana czarna godzinę, a jeżeli korzystamy z pożyczek czy kredytów na zaspokojenie bieżących, niezbędnych lub po prostu mile widzianych potrzeb, warto jest uważać, aby nadmiernie nie zadłużyć się. W domowych finansach trzeba też znać się na podstawach ekonomii, na pewno nie w tak wielkim i skomplikowanym zakresie jak zarządzanie finansami państwa, jednak należy też prowadzić gospodarkę finansowa rodziny z przysłowiowym ołówkiem w ręku. Oczywiście o wiele łatwiej jest gospodarować, jeśli posiadamy dość wysokie wpływy, przekraczające comiesięczne wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jednak praktyka pokazuje, że nieumiejętne gospodarowanie finansami domowymi rodziny, gdzie są osiągane duże dochody, jednak nie liczenie się z wydatkami, wydawanie wszystkich pieniędzy na bieżąco a może też i korzystanie z kredytowania zakupów w krótkim czasie może doprowadzić budżet do ruiny.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Konto bankowe.

Konto bankowe.

Konto bankowe, zwane także rachunkiem bankowym jest to według definicji zapis należności pomiędzy dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem. W chwili, gdy zakładamy konto, bank zobowiązuje się do przechowywania naszych pieniędzy oraz dokonywania na nasze polecenie wszelkich rozliczeń pieniężnych. Środki umieszczone na koncie bankowym podlegają oprocentowaniu. Banki w ogromnej większości przypadków płacą o wiele niższe odsetki od zdeponowanych pieniędzy, niż pobierają od udzielanych przez siebie kredytów. Dzięki temu mogą one generować dochody. W obecnych czasach coraz popularniejsze staja się rachunki bankowe, do których mamy dostęp za pomocą urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, bankomaty, czy telefony komórkowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu mamy bardzo łatwy i szybki dostęp do naszych pieniędzy, nawet kiedy jesteśmy za granicą, czy z dala od placówki swego banku. Każdy szanujący się bank ma obecnie w swej ofercie takie rozwiązania, które ułatwiają życie klientom.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Kredyty hipoteczne.

Kredyty hipoteczne.

Kredyty hipoteczne.W dzisiejszych czasach niewiele osób (szczególnie tych dopiero wchodzących w dorosłe życie) może sobie pozwolić na zakup domu lub mieszkania za gotówkę. Nie każdy może liczyć na pomoc zamożnych rodziców, lub znalezienie dobrze płatnej pracy, która w krótkim czasie zagwarantuje zdobycie potrzebnych na ten cel środków. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne. Są to długoterminowe kredyty, gdzie zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka. Uzyskane z nich pieniądze można przeznaczyć na budowę albo zakup nieruchomości. Ze względu na to, iż spłaca się je zazwyczaj przez bardzo długo okres czasu (nawet ponad trzydzieści lat), są one jednymi z tańszych kredytów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po podsumowaniu wszelkich kosztów i podliczeniu odsetek spłacimy nawet dwukrotnie większą kwotę od tej, którą pożyczył nam dany bank. Kredyty hipoteczne są jednak w wielu przypadkach jedynym sposobem na zamieszkaniu we własnych czterech kątach i ich popularność nie spada, chociaż ostatni coraz trudniej je dostać.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Czy drukowanie pustych pieniędzy jest bezpieczne

Czy drukowanie pustych pieniędzy jest bezpieczne

Od kilku już lat na świecie ciągle panuje kryzys zarówno gospodarczy, jak też i finansów publicznych – nawet takie kraje jak Chiny czy Indie, które były dotychczas taką lokomotywą napędową świata, przeżywają spowolnienie gospodarcze. Każdy kraj próbuje w jakiś sposób opanować sytuacje, ekonomiści mają różne recepty na kryzys, często uznane autorytety ze świata nauk ekonomicznych na ta sama sprawę mają różne poglądy. Jedni uważają, że należy dokonać maksymalnych oszczędności w skali całego kraju, aby zmniejszyć dług publiczny, a więc zadłużenie kraju, a dopiero po zbilansowaniu budżetu rozpocząć wzrost gospodarczy. Inni z kolei uważają, a taki pogląd przeważa w Stanach Zjednoczonych, że nie należy schładzać za bardzo gospodarki, bo oszczędności doprowadza do jeszcze większego jej skurczenia się, lecz należy pobudzać gospodarkę poprzez dosypanie do budżetu kolejnych pieniędzy – w USA ostatnio dodrukowano ponad bilion dolarów. Czas pokaże, czy takie wypuszczanie na rynek pustego pieniądza nie odbije się gospodarce amerykańskiej czkawką.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Korzyści z wejścia Polski do strefy euro

Korzyści z wejścia Polski do strefy euro

Od jakiegoś czasu wiele krajów ze strefy euro przeżywa różnego rodzaju kłopoty finansowe, a więc nie tylko gospodarcze – są to problemy związane generalnie z kryzysem finansów publicznych, a więc za wysokim długiem w stosunku do osiąganego dochodu narodowego w danym kraju. Przykładami państw znajdujących się w takiej właśnie sytuacji są Grecja, Hiszpania, Portugalia, w nieciekawej sytuacji znajdują się też Włochy czy Irlandia. Przeciwnicy szybkiego wejścia naszego kraju do strefy euro podnoszą właśnie taki argument, że nie warto wchodzić do klubu, który miał być ekskluzywny, a ma coraz większe problemy. Jednak zwolennicy jak najszybszego przyjęcia euro przez nasz kraj stawiają wiele argumentów za takim rozwiązaniem, miedzy innymi większa przewidywalność kursowa waluty, ułatwienia w handlu zagranicznym czy niższy poziom kredytowania różnego rodzaju inwestycji. Samo wejście naszego kraju do strefy euro nie zależy zresztą tylko od naszych chęci, musimy spełnić szereg warunków, a jak szacują eksperci od spraw finansowych, nie będzie to raczej przed rokiem 2018.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .